tse ts en 12810-1TSE - TS EN 12810-1
BELGELİ GÜVENLİKLİ İSKELE > 35. Yıl.. +90 248 325 35 55
deneme
2.El İskele Fiyatları Alman İskelesi Ankara Asma İskele Ayar Mili Bambu İskele belediye iskele projesi Cephe İskelelerinde Güvenli Çalışma Rehberi Demir Fiyatları Döküm Sac Kurtağzı Galvanizli İskele Güvenli İskele Güvenlik Ağı Güvenlik Ağı Fiyatları Güvenlikli Ahşap İskele Güvenlikli Cephe İş İskelesi Güvenlikli Flanşlı Kamalı İskele Güvenlikli H Tipi İskele Güvenlikli H Tipi İskele Galeri Güvenlikli H Tipi İskele Kurulumu Güvenlikli İskele Güvenlikli İskele Tebliği Güvenlikli Kamalı Flanşlı İskele Kurulumu haber Hatalı İskele Uygulaması İkinci El Güvenlikli İskele İkinci El İskele 2.el İkinci El İskele Fiyatları İnşaat Güvenlik Ağı İnşaat Güvenlik Ağı video inşaat iskelesi İnşaat Ruhsatı İskele Projesi iskele İskele Ankraj Noktaları İskele Fiyatları İskele Gökdelen İskele Hesaplama Programı İskele Hesaplaması İskele Kazası İskele Kiralama İskele Kurma Sökme Kılavuzu İskele Kurulum Elemanı İskele Kurulum Söküm Talimatı İskele Projesi iskele statik hesaplama iskele uygulama iskele video İş Güvenliği Kiralık İskele Konya Kredi Kartı ile Taksitli İskele Kalıp Kullanım Kılavuzu kuru Mamül ve Konfigürasyon El Kitabı Minare İskelesi Oguzhan Örnek İskele Planı Örümcek İskele Pratik İskele Rollform Kalas Sahibinden 2.el iskele Sahibinden Kiralık İskele satılık iskele Satılık İskele Fiyatları Sertifikalı İskele Taban Plakası Test Deney TS EN 1065 TS EN 1263-1 TS EN 12810 TS EN 12812 TSE Tse belgeli iskele Yorum Değerlendirme Görüş

GÜVENLİKLİ İSKELEgüvenlikli iskele ebatları
GÜVENLİKLİ İSKELE ÖLÇÜLERİ
Tam Güvenlikli İskele artık tüm Türkiye'de bilinen ve aranan bir ürün haline geldi.

Bu konu hakkında merak edilen çok şey var. Tüm merak edilenleri detaylı olarak tek tek incelemek için mutlaka TS EN 12810-1.. ve TS EN 12811-1.. standartlarının incelenmesi gerekmekte.

Ancak biz bu yazımızda çok detaya inmeden Tam Güvenlikli İskele konusunda kabaca fikir vermeyi hedefledik.

Tüm standartları süzgeçten geçirdikten sonra güvenlikli iskelenin ana hatlarını inceliyoruz.

Yandaki görsel güvenlikli iskele standartlarının baz aldığı ana ölçülere açıklık getirmek üzere kullanılmaktadır.

Bu görselde bahsedilen ölçülerle ilgili detaylar aşağıdadır.


Güvenlikli İskele Ölçüleri Açıklamalar

b : Serbest yürüme bölümü, 500 mm ve (c - 250 mm) değerlerinden hangisi daha büyükse en az o değerde olmalıdır
c : Dikmeler arasındaki net mesafe
h1a, h1b : Sırasıyla bağ elemanları veya enine ara bağlantılar ile çalışma alanı arasındaki net baş mesafesi
h2 : Net omuz yüksekliği
h3 : Çalışma alanları arasındaki net baş yüksekliği
p : Baş yüksekliği kısmındaki net genişlik, 300 mm ve (c - 450 mm)  değerlerinden hangisi daha büyükse en az o değerde olmalıdır
w   :  Çalışma alanları için genişlik sınıfları
Güvenlikli İskele Genişlik Sınıfları ÖlçüleriGüvenli iskele sistemlerinde Türkiye'de genel olarak tercih edilen genişlik sınıfı W06 dır. Yani yürüme platformu olarak kullanılan sac kalasların yan yana 2 tane kullanılması durumundaki genişliği 60 cm den az olmamalı, 90 cm den çok olmamalıdır. 
90 cm üzeri genişlik istenirse W09 ve üzeri sınıflar kullanılmalıdır.

Buradan anlaşıldığı üzere yan yana gelen 2 kalasın eni toplam 60 cm den az olamayacağına göre , kullanılacak bir kalasın eni min. 30 cm olmalıdır. Oğuzhan iskele olarak 32 cm eninde kalaslar üretmekteyiz. 

 Güvenlikli İskele Baş mesafesi sınıfları

Tam Güvenlikli İskele üzerinde çalışan bir işçi için standart minumum baş mesafesi yüksekliğini 190 cm olarak belirlemiştir.

Güvenlikli İskele Baş Mesafeleri Ölçüleri

Güvenlikli İskele Yan Koruma ( Korkuluk ve Topukluk )

Güvenlikli İskele Yan Koruma Ölçüleri
Güvenlikli İskele yürüme platformları üzerinde çalışan bir işçinin arkaya doğru düşmesine engel olmak için 2 sıra korkuluk yatay elemanı kullanılmalıdır.
Bunların minumum ölçüleri yandaki şekilde gösterildiği yerlerden 47 cm şeklinde olmalıdır. Yürüme platformu üzerinden yan korkulukların üst mesafesi 1m şeklinde olmalıdır.

Güvenlikli İskelede çalışan işçilerin yürüme platformundan ayağının arkaya doğru kaymasını ve küçük malzemelerin düşmesini önlemek için topukluk elemanları kullanılmalıdır. Bunlar sac kalas hizasından başlayıp min 15 cm yüksekliğinde olmalıdır.

Güvenli İskele Alt Ayar Milleri ( Taban Plakaları )

Güvenlikli İskele de kullanılacak taban plakalarının yere basan tablası min. 12,5 cm x 12,5 cm şeklinde olmalıdır.
Kabartmalı veya kabartmasız düz sactan üretilebilir. Belgelendirilme sürecinde TSE laboratuvarlarında test edilerek onaylanmaktadır.

Güvenlikli İskele Duvar Bağlantı Elemanları

Tam Güvenli iskele sisteminin en hayati parçalarından biridir. Kaç adet kullanılması gerektiği statik hesaplamalar neticesinde ortaya çıkmaktadır. İskelenin dış yüzeyine koruma filesi veya branda gelecekse duvar bağlantı sıklığı artmaktadır.
Duvar Bağlantı ve Çapraz Eleman Yerleşimi Örneği
Konfigürasyon ve talimat el kitabında kullanılması gereken duvar bağlantı elemanı sayısı hakkında bilgiler bulunmaktadır.
Aşağıdaki şekilde kırmızı noktalar halinde örnek olarak gösterilmiştir.

Güvenlikli İskele Çapraz Bağlantı Elemanları

Güvenlikli iskele sistemlerinde çapraz eleman mutlaka kullanılmalıdır. Çapraz elemanlar statik hesaplamalarda çıkacak duruma göre adetlendirilir. Firmamız ürünlerinde bu durum min. 1 dolu ( çaprazlı ), 2 boş ( çaprazsız ) ve max. bir dolu ( çaprazlı ), 4 boş ( çaprazsız ) olacak şekilde çıkmaktadır.

Yandaki şekilde 1 dolu, 2 boş durumunu izah eden çapraz tablosunu görebilirsiniz.

Güvenlikli İskele Galvaniz Kaplama

Güvenlikli iskele sistemlerini oluşturan ürünlerin tamamı galvaniz kaplama olmalıdır. Boyalı ürünler bu standartın ( TS EN 12810-1) dışında kalmaktadır.

Güvenlikli İskele Test ve Deneyler

-Platform Deneyleri:
1. Düşme Deneyi
2. Tekil Yük Deneyi;
   a) Dayanıklılık
   b) Sehim
3. Düzgün yayılı yük Deneyi
4. Kısmi alan yükü Deneyi

-Merdiven Deneyleri:
1. Tekil Yük Deneyi
2. Düzgün Yayılı Yük Deneyi

-Sehim Deneyleri:
1.Yan Koruma Sehim Deneyi;
   a) Aşağı Doğru Düşey Yükleme Deneyi
   b) Yatay Yükleme Deneyi
   c) Yukarı Doğru Düşey Yükleme Deneyi

2.Topuk Tahtası Sehim Deneyi
***

Güvenlikli iskele özelliklerini taşıyan ve yaygın olarak kullanılan 2 farklı sistem için üretim yapmaktayız. Bu Sistemler ;

Türkiye'nin her yerine sevkıyat yapmaktayız ; İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Antalya..

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.