tse ts en 12810-1TSE - TS EN 12810-1
BELGELİ GÜVENLİKLİ İSKELE > 35. Yıl.. +90 248 325 35 55
deneme
2.El İskele Fiyatları Alman İskelesi Ankara Asma İskele Ayar Mili Bambu İskele belediye iskele projesi Cephe İskelelerinde Güvenli Çalışma Rehberi Demir Fiyatları Döküm Sac Kurtağzı Galvanizli İskele Güvenli İskele Güvenlik Ağı Güvenlik Ağı Fiyatları Güvenlikli Ahşap İskele Güvenlikli Cephe İş İskelesi Güvenlikli Flanşlı Kamalı İskele Güvenlikli H Tipi İskele Güvenlikli H Tipi İskele Galeri Güvenlikli H Tipi İskele Kurulumu Güvenlikli İskele Güvenlikli İskele Tebliği Güvenlikli Kamalı Flanşlı İskele Kurulumu haber Hatalı İskele Uygulaması İkinci El Güvenlikli İskele İkinci El İskele 2.el İkinci El İskele Fiyatları İnşaat Güvenlik Ağı İnşaat Güvenlik Ağı video inşaat iskelesi İnşaat Ruhsatı İskele Projesi iskele İskele Ankraj Noktaları İskele Fiyatları İskele Gökdelen İskele Hesaplama Programı İskele Hesaplaması İskele Kazası İskele Kiralama İskele Kurma Sökme Kılavuzu İskele Kurulum Elemanı İskele Kurulum Söküm Talimatı İskele Projesi iskele statik hesaplama iskele uygulama iskele video İş Güvenliği Kiralık İskele Konya Kredi Kartı ile Taksitli İskele Kalıp Kullanım Kılavuzu kuru Mamül ve Konfigürasyon El Kitabı Minare İskelesi Oguzhan Örnek İskele Planı Örümcek İskele Pratik İskele Rollform Kalas Sahibinden 2.el iskele Sahibinden Kiralık İskele satılık iskele Satılık İskele Fiyatları Sertifikalı İskele Taban Plakası Test Deney TS EN 1065 TS EN 1263-1 TS EN 12810 TS EN 12812 TSE Tse belgeli iskele Yorum Değerlendirme Görüş

A+ A-

İnşaat Mühendislerinin güvenlikli sistemler için iskele projesi hazırlamaya başlaması ile birlikte uygulamada Belediyelerin farklı görüşleri, farklı içtihatları olabiliyor.

İnşaat mühendisleri iskele projesini hazırlarken baz aldıkları üretici firmanın örneğin Oğuzhan İskele mamul ve konfigürasyon el kitabı ile 24,5m yükseklik için hazırlanmış olan statik hesaplamalarına ulaşmak ve iskele projesi ekinde bu belgeleri de Belediyelere sunmak durumundalar.


İSKELE PROJESİ HAZIRLARKEN OLMASI GEREKEN; 

İskele projesi hazırlanmadan evvel öncelikle hangi tip iskele sisteminin seçileceği kararlaştırılmalı, (Kamalı Flanşlı Tip veya H Tipi İskele Sistemi gibi) daha sonra iskele kurulacak cephede iskelenin yüzeyine file veya branda kaplanıp kaplanmayacağı kararlaştırılmalı ve yüzey kaplama durumuna uygun olan statik hesaplama değerleri kullanılmalıdır.
Ve iskele projesi bu verilere göre hazırlanmalıdır.

İSKELE PROJESİ HAZIRLARKEN OLMA-MASI GEREKEN; 

İSKELE PROJESİNİ hazırlamaya başlamadan önce tüm mühendisler internet ortamında örnek hazır dwg formatlı proje arıyor. Bulduğu bu projede kullanılan iskele sisteminin hangi firmaya ait olduğunu bilmiyor.

Akabinde bir arkadaşının başka bir üretici firmadan tedarik ettiği el kitapları ve statik hesaplamaların fotokopisini çektiriyor. Ve daha içinde ne yazdığını bilmediği bu evrakları matbu form gibi her projenin içine dâhil edip belediyeye onaya gönderiyor.İSKELE ÜRETİCİSİ FİRMALAR PROJEDEN NE KADAR SORUMLU OLABİLİR?

Firmamız Oğuzhan İskele ve Kalıp San. A.Ş. inşaat mühendisleri tarafından hazırlanan ve Belediyelere sunulan her bir projeyi inceleme ve onaylama konumunda olmadığı için, hazırlanan bu iskele projelerinin doğruluğundan veya uygunluğundan hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Firmamız ancak kendi hazırladığı mamul ve konfigürasyon el kitabı ile yine kendi hazırladığı statik hesaplardan sorumludur. Bu sorumluluğumuz da uygulamada firmamıza ait faturalı yeni ürünlerin kullanılıyor olması durumda geçerlidir.

Tekrar etmek gerekirse; Bu el kitabı ve hesaplamalar baz alınarak başka inşaat mühendisleri tarafından hazırlanan iskele projelerinden firmamız sorumlu değildir.

BELEDİYELER UYGULAMADA NELER İSTİYOR?

* Bizim gördüğümüze göre bazı belediyeler, proje ekinde sadece el kitaplarını yeterli olarak görüyor.
* Bazı Belediyeler ise iskele proje ekinde hem el kitabı, hem de statik hesaplama olmasını istiyor.
* Güvenlikli iskele üreticisi firmaların dokümanlarının, firmalardan habersiz fotokopilerle çoğaltılarak elden ele dolaştığını gören bazı belediyeler ise bu konudaki en güzel uygulamayı yapmaya başladılar. Şöyle ki;

İnşaat Mühendislerinden hem el kitaplarını hem statik hesaplamaları proje ekinde istiyorlar ve en önemlisi inşaat mühendisleri tarafından hazırlanan iskele projesi kapağında, İSKELE ÜRETİCİ FİRMA ONAYI başlığı açtırarak ISLAK İMZA ve KAŞE talep ediyorlar. Böylelikle hazırlanan projenin eklerinin üretici firmanın bilgisi dâhilinde paylaşıldığı anlaşılıyor.
Proje kapağı için örnek tasarım;

İSKELE PROJESİ KAPAĞINDA AYRILAN ÜRETİCİ FİRMA ONAY BÖLÜMÜ
Bir önceki yazımız olan ' Demir Cevheri Fiyatları Fırladı. İskele Fiyatları Yükselişte.. ' başlıklı gönderimiz de bu güne kadar biraz ihmal edilmiş olan ayar milleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.