tse ts en 12810-1TSE - TS EN 12810-1
BELGELİ GÜVENLİKLİ İSKELE > 35. Yıl.. +90 248 325 35 55
deneme
2.El İskele Fiyatları Alman İskelesi Ankara Asma İskele Ayar Mili Bambu İskele belediye iskele projesi Cephe İskelelerinde Güvenli Çalışma Rehberi Demir Fiyatları Döküm Sac Kurtağzı Galvanizli İskele Güvenli İskele Güvenlik Ağı Güvenlik Ağı Fiyatları Güvenlikli Ahşap İskele Güvenlikli Cephe İş İskelesi Güvenlikli Flanşlı Kamalı İskele Güvenlikli H Tipi İskele Güvenlikli H Tipi İskele Galeri Güvenlikli H Tipi İskele Kurulumu Güvenlikli İskele Güvenlikli İskele Tebliği Güvenlikli Kamalı Flanşlı İskele Kurulumu haber Hatalı İskele Uygulaması İkinci El Güvenlikli İskele İkinci El İskele 2.el İkinci El İskele Fiyatları İnşaat Güvenlik Ağı İnşaat Güvenlik Ağı video inşaat iskelesi İnşaat Ruhsatı İskele Projesi iskele İskele Ankraj Noktaları İskele Fiyatları İskele Gökdelen İskele Hesaplama Programı İskele Hesaplaması İskele Kazası İskele Kiralama İskele Kurma Sökme Kılavuzu İskele Kurulum Elemanı İskele Kurulum Söküm Talimatı İskele Projesi iskele statik hesaplama iskele uygulama iskele video İş Güvenliği Kiralık İskele Konya Kredi Kartı ile Taksitli İskele Kalıp Kullanım Kılavuzu kuru Mamül ve Konfigürasyon El Kitabı Minare İskelesi Oguzhan Örnek İskele Planı Örümcek İskele Pratik İskele Rollform Kalas Sahibinden 2.el iskele Sahibinden Kiralık İskele satılık iskele Satılık İskele Fiyatları Sertifikalı İskele Taban Plakası Test Deney TS EN 1065 TS EN 1263-1 TS EN 12810 TS EN 12812 TSE Tse belgeli iskele Yorum Değerlendirme Görüş

A+ A-

İskele Projesi Belediye İskele Çizimi İskele Statik hesaplama Belediye iskele

Belediyeden İnşaat Ruhsatı Almak İçin İskele Projesi Hazırlanması


Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan ve 01/07/2015 tarihinde yürürlüğe giren iskele tebliği gereğince, inşaat mühendislerinden iskele sistemlerinin de çizim ve statik hesaplamasını istemeye başladılar. Ve bu konuda hiçbir bilgisi olmayan inşaat mühendisleri acil araştırma içine girdiler ve iskele firmalarıyla görüşmelere başladılar. Bu konuda herkesin kafasında soru işaretleri olduğu için web sitemiz www.oguzhaniskele.com vasıtasıyla görüşlerimizi paylaşmak istedik şöyle ki;

Belediye Ruhsatı Temsili İskele Planı
Mühendislerin öncelikli düşüncesi acaba projelerde sistem detayı gösterir gibi matbu birkaç çizim bularak proje içine standart olarak koyabilir miyiz şeklindeydi. Çünkü onlarda biliyor ki inşaat mühendislerinin konuya yabancı oldukları kadar belediyede çizimleri kontrol eden mühendisler de yabancı, dolayısıyla beklenti projelerinin onaylanarak sorunsuz olarak inşaat ruhsatının alınması şeklindeydi.

Ancak iskele işini o kadar standart şekilde basite indirgemek mümkün değil. İskele firmaları tüm teknik detay çizimlerini inşaat mühendislerine verse dahi, konuya vakıf olmadıktan sonra, bu konuda uygulamalara şahit olmadıktan sonra belediyeler için iskele projesi çizmek çok zor.

İskele konusuna hâkim inşaat mühendisi yok mu? Diye düşünebilirsiniz. TSE’nin talep ettiği statik hesaplamalar için girdiğimiz arayış neticesinde gördük ki ülkemizde iskele konusuna hâkim inşaat mühendisi yok denecek kadar kısıtlı. ( Statik hesaplama konusunda yapabileceğini iddia eden inşaat mühendisleri var ancak TSE'nin aradığı hesaplama şartlarından çok uzak kalıyorlar. )

Ayrıca sadece inşaat mühendisleri değil aynı zamanda müteahhitler de iskele konusunda bilgi sahibi olmak durumunda. Çünkü olaya hiç müdahil olmadan projede belirtilen iskele sistemini uygulama anında görürse, belki sistem olarak hiç bilmediği alışık olmadığı bir sistem çizilmiş olabilir. Yani müteahhit kamalı flanşlı tip güvenlikli iskele beklentisi ile projeyi açar ama karşısında H Tipi Güvenlikli İskele çizimi veya otomatik motorlu iskele çizimi bulabilir. Elinde olan hazır iskelesi yerine başka bir iskele sistemi çizildiyse proje tadilatları yapmak durumda kalacaktır.

Belediye Ruhsatı Temsili İskele Statik
Görünen o ki belediyeler için iskele statik ve uygulama projelerini en sağlıklı çizebilecek firmalar İskele Üreticisi Firmalar ( Yani imalatçı iskele fabrikaları ). Bu konuda uzmanlaşan ve her geçen gün kendini yenileyen üreticiler. TSE’nin güvenlikli iskele sertifikası olan TS EN 12810-11 almak için statik hesaplama konusunda da uzmanlara ulaşan üretici firmaların donanımları bunun için yeterli. İskele yerleşimi konusunda zaten tecrübeli olan iskele imalatçısı firmalar bu konudaki muğlaklığı, belirsizliği kaldırabilecek yeterliliktedir. Ancak bu projeler üreticiden değil piyasada iş yapmakta olan inşaat mühendislerinden talep edilmektedir.

Evvela tüm bu çalışmalar öncesinde belediyelerin elinde örnek iskele projesi olması gerekiyor. Bakanlık tarafından hazırlanacak iskele statik ve uygulama projesi örnek olarak belediyelere gönderilmeli. Belediyeler bu projeleri bölgelerindeki inşaat mühendisleriyle paylaşmalı ve herkes ne istendiğini tam olarak bilmelidirler.

 Bu aşamadan sonra 2 yol izlenebilir;

  1. Bakanlık veya TSE, inşaat mühendisleri için tam olarak isteklerini belirten iskele statik ve uygulama projesi eğitim seminerleri verebilir. 
  2. İnşaat Mühendisleri, iskele üreticisi firmalarda eğitim alabilir veya doğrudan işbirliğine gidilebilir. 
Bu iki seçenekten ilki daha uygulanabilir gözükmektedir.

İkinci seçenek konusunda iskele üreticisi firmaların bazı çekinceleri olmaktadır. Bu çekincenin sebebi de tüm tecrübe ve teknik çizimlerini paylaşması neticesinde belediyeden ruhsat alan müteahhidin, iskele sistemini kullanma vakti geldiğinde başka firmayla çalışması, 2.el ürün tedarik ederek kullanması veya başka firmalardan kiralama yoluna gitme olasılığının üreticiye bakan yönüyle fayda sağlamamasıdır. Belki bu konuda iskele üreticilerini de tatmin edecek tedbirler de düşünülebilir.

Görüldüğü üzere belediyeler için iskele projesi ( İnşaat Ruhsatı için İskele Projesi ) adı altında irdelediğimiz bu konu halen üzerinde düşünülmesi gereken, ülkemizin geleceği adına sistemin temelinin sağlam atılması için birkaç açıklayıcı adıma daha ihtiyaç duyulan, güncel ama muğlak bir konudur.

Bu konu hakkında firmamız Oğuzhan İskele ’ye inşaat mühendisleri tarafından sorulan sorulara istinaden, düşüncemizi aktarmak için kaleme alınmış bir yazıdır.

***

Bu yazı hazırlandıktan sonra Ankara'da TSE tarafından bir eğitim verilmiştir. Bu eğitimle ilgili yazılarımız;
Örnek İskele Planı - Belediye Ruhsatı için
İskele Statik Hesaplaması Hakkında Yardımcı Bilgiler


Paylaşmak güzeldir. Sosyal ağlarda beğeni ve paylaşımlarınızı bekleriz...

Bir önceki yazımız olan Viyadük İnşaatında İskele Çöktü başlıklı gönderimiz de İzmir'de meydana gelen kalıp altı iskele kazası hakkında bilgiler verilmektedir.Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.